Linux.cz

Stáhnout a vyzkoušet

Jaký Linux vybrat

Operační systém Linux můžete získat v tzv. distribucích. Distribuce je předem připravený balík kombinující linuxové jádro, grafické prostředí, nástroje pro ovládání i nejrůznější uživatelské aplikace. Níže jsou distribuce vybrané podle toho, jestli se hodí pro běžné použití na osobním počítači a laptopu nebo pouze pro pokročilé uživatele (), zda mají český překlad (cs) a aktivní českou komunitu.

Jak si mohu Linux vyzkoušet

Linux si můžete vyzkoušet i bez instalace. Většina distribucí nabízí tzv. živou (live) variantu, která bývá i prvním krokem před instalací. Celý systém se spustí z USB flash disku nebo DVD a po vyzkoušení se rozhodnete, jestli ho chcete nainstalovat, nebo chcete dál používat Windows. Pokud se po vyzkoušení rozhodnete pro instalaci, nezapomeňte na zálohu svých dat.

Ubuntu

  • cs

Ubuntu je postaveno na spolehlivém základě po mnoho let vyvíjené distribuce Debian. Cílem Ubuntu je přiblížit Linux uživatelům pro běžné použití na osobních počítačích. Ubuntu vychází ve dvou verzích - stabilnější LTS s delším obdobím podpory, a běžné verze s rychlejším přidáváním nových funkcí. Novým uživatelům doporučujeme verzi LTS.

Výchozí grafické prostředí GNOME doplňují další varianty (flavours/příchutě) např. s prostředím KDE, které udržuje komunita. Jejich seznam najdete na této stránce.

Vývoj Ubuntu zajišťuje komerční společnost Canonical. V rámci této aktivity podporuje i řadu dalších projektů a poskytuje nástroje a podporu pro vývoj otevřeného software.

Fedora

  • cs

Fedora je progresivní distribuce, která vznikla jako nekomerční odnož Red Hat Linuxu. Fedora je známa svou pokrokovostí a zpravidla přináší v každé verzi několik zásadních novinek. Je znatelně zaměřená na používání běžnými uživateli na osobních počítačích a laptopech.

Standardní Fedora používá grafické prostředí GNOME. Existují také varianty (spiny) s jinými prostředími včetně KDE nebo Cinnamonu. Jejich seznam najdete na této stránce.

Vývoj Fedory podporuje firma Red Hat, která se zabývá i vývojem, prodejem a podporou komerční distribuce Red Hat Enterprise Linux určené pro podniky, která na základě Fedory staví.

openSUSE

  • cs

Distribuce openSUSE má některé specifické nástroje, které se snaží distribuci co nejvíce zpřístupnit běžným uživatelům osobních počítačů. Kromě openSUSE je dostupná také komerční varianta SUSE Linux Enterprise.

openSUSE je dostupné ve dvou variantách vydávání nových verzí. Konzervativnější Leap nabízí pravidelně vydávané “velké” verze, kdežto varianta Tumbleweed je aktualizována průběžně.

Linux Mint

  • cs

Linux Mint je distribuce založená na Ubuntu. Liší se grafickým uspořádáním plochy a uživatelského rozhraní a má také vlastní sadu systémových nástrojů a aplikací.

Mint používá prostředí Cinnamon, jsou však k dispozici i varianty s prostředími MATE a Xfce.

elementary OS

  • cs

elementary OS je distribuce založená na Ubuntu a zaměřená na běžné uživatele a jednoduchost použití. Cílem této distribuce je intuitivní a nenáročné uživatelské rozhraní, které je vhodné i pro začátečníky.

elementary OS používá vlastní grafické prostředí Pantheon.

Mageia

  • cs

Mageia je úspěšným pokračováním distribuce Mandriva, dříve Mandrake Linux. Je vyvíjena komunitou vývojářů za podpory vlastní neziskové organizace. Je vhodná jak pro Linuxové začátečníky, tak zkušené profesionály.

Náš úkol: tvořit pro lidi úžasné nástroje.

Manjaro

  • cs

Manjaro je distribuce založená na Arch Linuxu, který je známý pro svou vyčerpávající dokumentaci ArchWiki mnohdy použitelnou i pro ostatní linuxové distribuce. Oproti Archu je ale cílem Manjara hlavně uživatelská přívětivost a bezproblémové fungování ihned po instalaci.

Debian

  • cs

Debian je jedna z velmi dlouho vyvíjených distribucí, zcela vycházející z myšlenky GNU a open source. Debian je rozsáhlý a komplexní celek s univerzálním použitím, ale není úplně vhodný pro začátečníky. Má tři větve - otestovanou stable (stabilní), testing (testovací) a zcela neodzkoušenou unstable (nestabilní).

Debian vyvíjejí dobrovolníci a tedy vždy a za všech okolností zůstane svobodným softwarem.

Slax

Slax je malou a primárně Live CD distribucí. Funguje jako “kapesní” Linux, který není potřeba instalovat a do počítače neukládá žádná data. Je vhodný pro používání z USB flash disku, kam lze ukládání dat nastavit.

Autorem Slaxu je Čech Tomáš Matějíček a jako základ používá Debian.

Tails

  • cs

Tails je live distribuce s rozhraním GNOME zaměřená na bezpečnost, soukromí a anonymitu. Všechna síťová spojení procházejí přes síť Tor a jakákoliv neanonymní připojení jsou blokována. Funguje jako “kapesní” Linux z USB flash disku a do počítače neukládá žádná data. Ukládání dat lze nastavit na flash disk včetně jejich šifrování. Jako základ používá Debian.