Odkazy s užitečnými informacemi

Na této stránce najdete odkazy na několik užitečných stránek, které vám mohou být nápomocny při práci s Linuxem.

Základní informace pro začínající uživatele

Článek stručně shrnující informace o instalaci Linuxu, o běžných aplikacích, o tom jak aplikace instalovat, kde hledat pomoc s vašimi problémy a jak vybírat hardware.

Informace pro začínající uživatele

Kouzlo příkazové řádky - pro pokročilé

Pokud chcete do Linuxu proniknout hlouběji, nezbude vám, než pochopit a propadnout kouzlu příkazové řádky.

Kouzlo příkazové řádky

Manuál na Ubuntu [sk]

Ubuntu - neoficiálny návod pre začiatočníkov a používateľov Microsoft Windows.

Manuál na Ubuntu [sk]

Dokumentace a knihy o Linuxu

Podrobnější dokumentace a česky vydané knihy s Linuxovou tématikou jsou shrnuty na stránce "Dokumentace k Linuxu" na serveru linux.cz, nebo na bibri.net.

Dokumentace a knihy o Linuxu

Dokumentace a knihy o Mandriva Linuxu

Tabulka ekvivalentních aplikací

V této tabulce najdete obsáhlý přehled podobných aplikací, případně aplikací stejných, ale použitelných jak na OS MS Windows tak na Linuxu.

Tabulka ekvivalentních aplikací

Převod profilů vybraných aplikací

Stránka obsahuje stručné návody jak převést data profilů některých vybraných aplikací z OS MS Windows do Linuxu.

Převod profilů

Otázky, které nedají spát linuxovým hráčům

V těchto rozsáhlých otázkách a odpovědích najdete informace o množství zajímavých her, a způsobu jejich provozování na Linuxu.

Otázky, které nedají spát linuxovým hráčům

Informační portály

Root.cz

Server Root je již dlouho předním informačním serverem na českém internetu. Přináší denní zpravodajství ze světa Linuxu, Unixu, otevřeného softwaru (open source) a svobodného softwaru (Free Software). Tipy, triky, tutoriály, novinky a recenze.

Server Root

ABC Linuxu

Portál ABC Linuxu se dříve specializoval především na informace ohledně hardwaru a stále na něm mnoho užitečných informací o hardwaru a jeho podpoře v Linuxu najdete. Dnes je komplexním informačním portálem a přináší denní informace a články ze světa Linuxu.

Server ABC Linuxu

Informační a prodejní server Linuxsoft

Na serveru Linuxsoft, krom článků a seriálů, najdete bohatou databázi programů a obchod, ve kterém můžete zakoupit nejrůznější software pro Linux, případně celé distribuce a školení.

Server Linuxsoft

Informační server LinuxZone

Server o Linuxu pro programátory, administrátory a fanoušky. Na serveru vycházejí tutoriály, recenze a články s linuxovou tématikou určené jak začátečníkům tak i pokročilým, prostor věnuje také právním aspektům souvisejícím s provozováním Linuxu a open source software obecně.

Server LinuxZone

Online periodika

Jako zdroj nerůznějších rad, zpráv a článků lze využít i česky vycházející periodika, které se věnují výhradně Linuxu. Mezi ně patří především časopis LinuxEXPRES resp. dnes OpenMagazin.

LinuxEXPRES

Propagace

Propagační ikonky a bannery najdete na samostatné stránce Propagujte Linux.

Užitečné odkazy
Odpovědi na časté otázky
Propagujte Linux
Knihy o Linuxu

Nebojte se změny

Jak postupně přejít na Linux

Při přechodu na Linux není třeba za sebou pálit mosty. Zkuste si Linux nainstalovat na volný disk, nebo prostě pro jistotu zkuste jen verzi spustitelnou z CD. Vyzkoušejte si, zda vám aplikace v Linuxu vyhovují, zda v nich jste schopni dělat to, co potřebujete. Najděte si v Linuxu aplikaci, která vám vyhovuje, je v Linuxu zdarma, a kterou potřebujete a třeba ji nemáte k dispozici na vašem stávajícím systému. Vracejte se k ní. Tak se naučíte chápat základní vlastnosti Linuxu.

Pokud postrádáte v Linuxu některé aplikace z vašeho stávajícího systému, a ještě jste nenašli odpovídající náhradu, můžete zkusit použít emulaci. V případě MS Windows existuje program Wine, který umožňuje spouštět aplikace z prostředí MS Windows pod Linuxem stejně tak, jak je znáte z MS Windows.

Další možností je použít tzv. virtuální počítač - pod Linuxem spustíte např. Qemu a v něm si můžete váš dosavadní systém nainstalovat a provozovat i s vašimi aplikacemi.

Linux není MS Windows zdarma

Základy Linuxu jsou zcela jiné, než je tomu např. u MS Windows. Linux se vyvinul jako systém unixového typu a proto je jeho ovládání a chování v některých směrech odlišné, než jak jste mohli být zvyklí v MS Windows. Podstatou samotného systému je ale jeho možnost přizpůsobení, a to jak vzhledem, tak chováním. Jak může též vypadat Linux přizpůsobený pro uživatele MS Windows, si můžete prohlédnout např. u komerčně prodávané distribuce Linspire.