Výhody operačního systému Linux

Vyzkoušejte Linux, o kterém jste zatím jen četli

Pokud se rozhodujete, jaký operační systém si vyberete, či uvažujete o jeho změně, přečtěte si následující řádky, které by vám měly rozhodování ulehčit.

Moderní operační systém

Linux je moderní operační systém (OS), jehož ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů a který obsahuje velké množství ovladačů pro nejrůznější standardizovaný hardware.

Najdete v něm podporu pro širokou škálu USB zařízení, podporu Bluetooth a IrDA, akcelerovaných grafických karet (nVidia, ATI a další), disků SATA i ATA, vypalovacích mechanik a mnohého dalšího. Linux byl první dostupný operační systém běžící na PC v 64bitovém módu a běžně podporuje víceprocesorové počítače.

Bezpečný - bez virů a spywaru

Na Linuxu není zpravidla nutné používat žádný komplikovaný zabezpečovací nebo antivirový systém.

Linux je sám o sobě velmi dobře zkonstruován a odolává mnoha známým bezpečnostním komplikacím (např. virům). Aktualizace systému jsou dostupné zdarma a včas každému bez rozdílu.

Zcela ovladatelný

Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. V naprosté většině případů systém nevyžaduje restart k projevení změn.

Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné. S Linuxem se nedostanete do situace, kdy byste nemohli přijít na to, co a jak systém nebo aplikace dělá. Všechny služby, které na systému běží, máte plně pod kontrolou.

Kancelářské nástroje (Office)

Mezi aplikacemi každé větší linuxové distribuce najdete kancelářský balík, tzv. office.

Nejčastěji se pak jedná o LibreOffice, obsahující všechny kancelářské nástroje, na které jste zvyklí - editor textů (Write), tabulkový procesor (Calc), nástroj pro tvorbu prezentací (Impress), grafický editor (Draw), editor matematických rovnic (Math) a v nejnovější verzi i databázi (Base).

Velké množství aplikací

V každé linuxové distribuci naleznete velké množství nejrůznějších aplikací.

Prohlížeče internetu, přehrávače multimédií, kancelářský software, poštovní klienty, nejrůznější editory (včetně grafických i 3D), programovací nástroje (IDE, kompilátory), komunikační nástroje (ICQ, Jabber apod.), hry a další - které jsou schopny uspokojit všechny běžné potřeby při práci s počítačem. Přesto vás ale neomezuje pouze na tyto jako jediné možné, ale umožňuje vám vybrat si ty, které vám nejvíce vyhovují. Naprostá většina těchto aplikací je k dispozici zcela zdarma.

Pokud hledáte vhodnou náhradu aplikací zkuste se podívat do naší tabulky ekvivalentních aplikací.

Variabilní a přizpůsobitelný

Linux lze výkonově i vzhledově přizpůsobit každému požadavku.

Linux je možné používat na velkém množství zařízení od PDA, přes notebooky, stolní počítače až po specializované servery. Díky jeho založení však není potřeba se na každém učit novému zacházení. Stále se jedná o principiálně stejný systém.
Flexibilita Linuxu umožňuje, že při změně hardwaru nebo celého počítače nemusíte přeinstalovávat celý systém.

Víceuživatelský a víceúlohový

Nemusíte se přihlašovat a odhlašovat při administraci systému. Pracovat může i několik lidí najednou.

Na Linuxu může existovat a pracovat velké množství uživatelů, a to i zároveň. Uživatelé mohou sdílet stejnou plochu, stejně tak jako mít svoji plochu zcela oddělenou. Při administraci systému není třeba se odhlašovat a znovu přihlašovat, i když běžně nepracujete jako administrátor. Na Linuxu může běžet zároveň velké množství aplikací od různých uživatelů.

Vzdálená správa a použití

Na Linuxu je možné pracovat vzdáleně, a to mnoha různými způsoby.

Z příkazové řádky, v kompletním grafickém rozhraní, nebo spuštěním konkrétní aplikace. Pomocí vzdálené správy vám váš zkušenější kolega nebo kamarád může snadno pomoci s každým problémem, který řešíte. V rámci Linuxu si můžete na svém počítači spustit nejrůznější druhy služeb jako např. webový (HTTP) nebo souborový (FTP) server. Nikdo vás však nenutí tyto služby pouštět a využívat.

Kvalifikovaná podpora a dokumentace

S Linuxem pracuje na celém světě velké množství lidí, včetně odborníků, kteří jsou ochotni se s vámi podělit o svoje zkušenosti. Většinu dokumentace naleznete na internetu.

A to ať už v rámci různých stránek, v diskusních fórech nebo v nejrůznější veřejně publikované dokumentaci, která je mnohdy už součástí vašeho systému. Řešení většiny svých problémů tak naleznete na internetu, nemusíte se nikde doprošovat, za nic platit. Odměnou všem ostatním bude to, že jednou vy pomůžete řešit stejný problém někomu jinému. Podporu si ale samozřejmě můžete i koupit jako službu.

Dostupný v češtině

Většina aplikací na vás bude mluvit česky.

Ač je angličtina hlavním používaným jazykem, Linux je tzv. mezinárodní. To znamená, že v jedné instalaci můžete mít nainstalované jak kompletní české, tak např. i německé či hebrejské prostředí. Mezi jazyky a prostředími se lze libovolně přepínat.

Pro všechny zdarma

V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma, protože se jedná o svobodný software.

Nejsnadněji dostupné jsou ve formě CD nebo DVD obrazů, které lze stáhnout z internetu. Mnohdy si však můžete objednat dodání až domů, a to za cenu poštovného a cenu média. Nebo si můžete koupit krabicové verze, které za mírně vyšší cenu přidávají k samotnému systému různé bonusy, jako jsou tištěné příručky, podporu apod. Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit. Systém samotný je vždy, jakožto svobodný software, zdarma. Už nebudete muset přemýšlet nad legálností softwaru nebo výhrůžkami od BSA. Nebudete potřebovat registrační klíč ani ověřování pravosti. Budete moci využívat výhody legálního OS bez jakýchkoli obtěžujících omezení.

Linux mne zaujal a chci ho vyzkoušet.

x

Nechte tučňáka
vstoupit

Linux na desktop

Pokud hledáte šikovného dodavatele na instalaci Linuxu na běžný desktopový počítač, určitě se podívejte do

Užitečné odkazy
Odpovědi na časté otázky
Propagujte Linux
Knihy o Linuxu

Zelená linka

Pro dotazy ohledně přechodu na Linux můžete použít zelenou linku 800880844
Nejedná se o technickou podporu.

Zdarma?

Jak to, že může být Linux zdarma?

Na vývoji komponent Linuxu se podílí nesmírné množství lidí z celého světa často ve svém volném čase a proto, že je to baví. Svou práci dávají k dispozici zdarma a očekávají, že jim bude opláceno stejným způsobem. Můžete si ale zvolit i jiný způsob jak jim jejich práci oplatit a to zakoupit si Linux a podpořit tak jeho vývoj. Nikdo vás však nenutí komukoli cokoli vracet či platit. Je na vás, zda se zapojíte do zlepšování toho, co jste se rozhodli používat, a oplatíte tak ostatním jejich snahu. Zapojit se lze nejrůznějšími způsoby - od pomoci při ohlašování chyb, přes programování a poskytnutí hardwaru až po peněžité příspěvky na zcela konkrétní věci, které považujete za důležité.

Vývoj Linuxu podporují i velké společnosti jako Red Hat, IBM, Novell nebo Intel.

Linux je založen na GNU a myšlence svobodného softwaru.

Hry na Linuxu

Pro Linux existuje množství kvalitních her

Hraní her není typickým využitím Linuxu, kvalitních her ale existuje velké množství a nové stále přibývají. Z těch známějších jsou to kupříkladu:

strategické
Heroes Of Might And Magic III,
akční RPG
množství mutací Doom 1, 2, 3,
Quake 1, 2, 3,
Unreal Tournament,
Return To Castle Wolfenstein,
Enemy Territory...
simulátor
Open Transport Tycoon
Na Linuxu ovšem často najdete i tzv. goldies oldies - časem prověřené staré hry
Indiana Jones, Beneath A Steel Sky, Monkey Island...
Linux má ale i své původní hry jako
Tuxracer,
Crack Attack,
logické
Fish Fillets,
Frozen Bubble,
simulátory
G-117,
FlightGear
FPS
Tremulous
strategické
WarZone 2100,
Glest
atd.

Výhodou Linuxu je i to, že množství her se dá spustit pod různými emulátory, ať již Amigy, ZX Spectra nebo pod emulátory MS Windows (Cedega) a DOSu (DOSBox nebo dosemu). Nutno upozornit, že za většinu známých linuxových her od velkých společností se platí stejně jako jinde. Na druhou stranu - především původní linuxové hry jsou většinou zdarma. Zajímavá je např. hra Battle of Wesnoth. Množství zajímavých informací pro Linuxové hráče najdete na stránkách Linux Gamers' FAQ.

Linux = výběr

Linux znamená, že máte možnost volby

S Linuxem máte vždy na výběr. Můžete si vybrat architekturu počítače, operační systém, distribuci, software, který chcete používat, filosofii, která vám vyhovuje nejlépe, stejně jako vzhled a prostředí, ve kterém chcete pracovat. Můžete si vybrat práci se systémem na nejrůznějších úrovních od začátečníka až po pokročilé.