Linux.cz

Výhody operačního systému Linux

Vyzkoušejte Linux, o kterém jste zatím jen četli

Pokud přemýšlíte, jestli a proč zvolit Linux jako operační systém, přečtěte si následující řádky, které vám pomohou rozhodování ulehčit.

Moderní

Linux je moderní operační systém (OS) a jeho ovládání je stejně přívětivé jako u jiných systémů. Podobu Linuxu z velké části určuje jeho grafické prostředí. Váš Linux může vypadat klasicky jako Windows s hlavní lištou a nabídkou “Start”, nebo naopak velmi futuristicky s funkcemi jako jsou 3D plochy. A nebudete k jeho fungování potřebovat ani žádný supermoderní počítač. Linux funguje na běžném hardwaru, stolních počítačích i laptopech.

Mezi nejpoužívanější a nejvyspělejší grafické prostředí patří GNOME, KDE, Xfce, Cinnamon nebo MATE. Nemusíte se ale bát žádného složitého výběru. Grafické prostředí je vždy součástí každé distribuce pro běžné uživatele. Navíc jako je možné měnit celý Linux, je možné měnit i jeho vzhled. Přeneste si třeba barvy svého pokoje i na monitor.

Bezpečný

Doby, kdy jste báli o svá data, jsou pryč. Linux je sám o sobě velmi dobře navržen a jen tak někdo nepovolaný se do něj nedostane. Žádný vir ani spyware vám nebude probírat poštu a vaše přihlašovací údaje, dokumenty, fotografie i hudba budou v bezpečí. Všechno v plné verzi, bez registrace, bez odesílání dat a bez nutnosti instalace dalších antivirových programů nebo firewallu, které Linux samozřejmě také má. Aktualizace systému jsou dostupné zdarma a včas, pro každého a bez rozdílu.

Zcela ovladatelný

Při nákupu počítače si většinou svůj operační systém vybrat nemůžete. Musíte si ho koupit s Windows a nebo… s Windows. Instalací Linuxu získáte svobodu. Linux neodesílá žádné citlivé informace bez vašeho vědomí. Za všechno se ale “platí”. V případě Linuxu ale jen vaší chutí si přivyknout na nové a dříve netušené možnosti.

Vždy si můžete vybrat distribuci, software, který chcete používat, filosofii, která vám vyhovuje nejlépe, stejně jako vzhled a prostředí, ve kterém chcete pracovat. Můžete si vybrat práci se systémem na nejrůznějších úrovních od začátečníka až po pokročilé.

Chování Linuxu je za každých okolností předvídatelné, ovladatelné a dohledatelné. S Linuxem se nedostanete do situace, kdy byste nemohli přijít na to, co a jak systém nebo aplikace dělá. Všechny služby, které na systému běží, máte plně pod kontrolou.

Velké množství aplikací

V každé linuxové distribuci naleznete od začátku velký výběr nejrůznějších aplikací a mnoho dalších si můžete doinstalovat v “obchodu” (samozřejmě zdarma a v plné verzi).

Webový prohlížeč, mediální přehrávač, kancelářský balík, poštovní klient, grafické, 3D i jiné editory, komunikační nástroje a další software uspokojí všechny běžné potřeby při práci s počítačem. S Linuxem si navíc můžete vybrat ty konkrétní programy, které vám nejvíce vyhovují. Naprostá většina těchto aplikací je k dispozici zcela zdarma a bez omezení.

Pokud hledáte vhodnou náhradu aplikací zkuste se podívat do naší tabulky ekvivalentních aplikací.

Internet samozřejmostí

Přístup k internetu je samozřejmostí a u Linuxu je tomu nejinak. Můžete používat na Linuxu asi nejrozšířenější Firefox nebo další z dostupných webových prohlížečů, které znáte z Windows a jiných systémů. Není nic jednoduššího, než si svá nastavení, hesla a záložky sesynchronizovat nebo převést do Linuxu.

Přístup k vaší poště vám zprostředkuje Thunderbird a se svými přáteli můžete komunikovat pomocí kecálka Pidgin, Skype nebo Facebooku.

Kancelářské nástroje

Mezi aplikacemi každé větší distribuce najdete kancelářský balík (office) s editorem textů, tabulkovým procesorem, nástrojem pro tvorbu prezentací a dalšími. Nenajdete v nich sice Microsoft Office, ale jejich svobodnou alternativu LibreOffice. LibreOffice, dříve OpenOffice, je skvělou ukázkou otevřeného multiplatformního softwaru, a můžete ho znát i ze světa Windows.

O práci s poštou a kalendářem se vám na Linuxu postarají vestavěné aplikace, nebo můžete používat třeba Thunderbird a pomocí webového prohlížeče i webová rozhraní.

Multimédia

Měli jste někdy problémy s přehráváním nějakého filmu? Chyběl vám kodek, nebo prostě přehrávač odmítl daný formát přehrát? Pak byste měli zkusit svobodný VLC media Player nebo některý další z řady přehrávačů.

Linux nabízí nespočet hudebních přehrávačů, které se vám mohou postarat o organizaci hudební kolekce. Podobně vám další aplikace pomohou s utříděním všech vašich fotografií. Stačí vybrat ve správci softwaru z dostupných programů ten, který vám nejlépe vyhovuje, nebo použijte ten, který linuxová distribuce už obsahuje.

Linux sice nevyrostl jako multimediální systém, ale bez problému zvládá všechny oblasti multimediální zábavy. Používají ho i filmová studia. Žádné hledání po internetu nebo stahování trial verzí.

Hry

Hraní her není typickým využitím Linuxu. Výběr her je ale kvalitní. O hraní na Linuxu je třeba celý web GamingOnLinux.

Linuxové hry najdete na Steamu, kde má Linux i živou hráčskou komunitu. Vrstva kompatibility Proton vám navíc umožní spouštět a pohodlně hrát mnohé hry určené pro systém Windows přímo z klienta služby Steam. Hrát můžete i spoustu dalších her pomocí Wine a PlayOnLinux, což jsou projekty, které umožňují spouštět hry a aplikace napsané pro systém Windows. Zkušenosti s kompatibilitou jednotlivých aplikací můžete dohledat v této databázi.

Pro správu her pod Linuxem můžete použít například Lutris. Tato aplikace vám umožní spravovat Steam hry, Wine hry a nativní Linuxové hry. Stránky aplikace také obsahují množství instalačních skriptů, které vám usnadní instalaci.

Z her napsaných přímo pro Linux vybíráme:

Na Linuxu funguje i DOSBox nebo ScummVM, se kterými spustíte i staré DOSové hry.

Variabilní a přizpůsobitelný

Linux lze výkonově i vzhledově přizpůsobit každému požadavku. Linuxové jádro se začalo vyvíjet v roce 1991. Posléze bylo použito jako základ kompletního operačního systému společně s programy projektu GNU. Od té doby je Linux svobodným operačním systémem volně dostupným pro každého. Můžete ho používat na stolním počítači i notebooku. Jádro Linuxu používá pod kapotou i mobilní operační systém Android.

Vzdálená správa

Na Linuxu je možné pracovat vzdáleně, a to mnoha různými způsoby. Z příkazové řádky, v kompletním grafickém rozhraní, nebo spuštěním konkrétní aplikace.

Pomocí vzdálené správy vám váš zkušenější kolega nebo kamarád může snadno pomoci s každým problémem, který řešíte, nebo se naopak můžete z práce přihlásit na svůj počítač doma. S Linuxem si můžete na svém počítači spustit nejrůznější druhy služeb jako např. webový (HTTP) nebo souborový (FTP) server.

Kvalifikovaná podpora a dokumentace

S Linuxem pracuje na celém světě velké množství lidí, včetně odborníků, kteří jsou ochotni se s vámi podělit o svoje zkušenosti. Většinu dokumentace a návodů naleznete snadno na internetu.

A v diskusních fórech se s vámi o své zkušenosti podělí a poradí vám mnoho nadšených uživatelů. Odměnou všem ostatním bude to, že jednou vy pomůžete řešit stejný problém někomu jinému. Podporu si ale samozřejmě můžete i koupit jako službu.

Dostupný v češtině

Většina aplikací na vás bude mluvit česky. Ač je angličtina hlavním používaným jazykem, Linux a jeho aplikace jsou velmi dobře lokalizovány (překládány) do češtiny. Navíc můžete mít v jedné instalaci nainstalované jak kompletní české, tak např. i německé či hebrejské prostředí, libovolně mezi nimi přepínat.

Pro všechny zdarma

V podstatě všechny linuxové distribuce jsou k dispozici zdarma, protože se jedná o svobodný software. Nejsnadněji jsou dostupné ke stažení z internetu.

Pokud chcete, je možné Linux, s cílenou podporou a doplňky, zakoupit u specializovaných distributorů. Je však na vás, zda hodláte za podporu platit. Systém samotný je vždy, jakožto svobodný software, zdarma. Už nebudete muset přemýšlet nad legálností softwaru, nebudete potřebovat registrační klíče. Využívejte výhody legálního operačního systému bez jakýchkoli obtěžujících omezení.

Na vývoji Linuxu se podílí nesmírné množství lidí z celého světa, často ve svém volném čase a pro zábavu. Proto svou práci dávají k dispozici zdarma. Vývoj Linuxu podporují i velké společnosti jako Red Hat, IBM, Micro Focus nebo Intel. Nikdo vás ale nenutí komukoli cokoli vracet či platit, ale pokud chcete, můžete sami přispět a Linux vylepšovat. Zapojit se lze nejrůznějšími způsoby - od pomoci při hlášení nalezených chyb, přes překlady do češtiny až po programování.